trarzh-TWenfrdeelitfarues
Çevre Muayeneleri

İnsanlar hemen hemen her gün kaldırımlar, yürüyüş yolları, park ve bahçeler, eğlence alanları, spor alanları ve daha sayabileceğimiz birçok yerde bulunmuş olmaktadırlar ve günlük aktivitelerini yapmaktadır. Bu yerler, insan sağlığı açısından ve yaşamları açısından zaman zaman tehlike taşımakta olabilen yerlerdir.

Örneğin eğlence alanları ve lunaparklar, sadece çocukların olmamakla beraber her yaşta insanların güzel bir vakit geçirdikleri alanlardır. Bu yerlerdeki aktivitelerin önemli bir kısımlarından biri de elektrikli ve elektronik araçlardır. İlgili yasal düzenlemeler çerçevesinde bu alanlar tehlikeli işyerleri sınıfına girmektedir. Bu nedenle çalışanların işe uygun olduklarının tespit edilmesi, eğitimli ve deneyimli olması ve bu işyerilerine ait riskler konusunda bilgili olması gerekmektedir. Buralarda kullanılan makina ve ekipmanlar ile ilgili risklerin tespit edilmesi ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir. Ayrıca kullanılan makina ve ekipmanların güvenli olduklarına yönelik bakımların sistematik olarak yapılması gerekmektedir.

Park ve bahçeler de öyle. Bu alanlar sokaklarda oynama imkanı bulamakta zorlayan çocukların oyun oynadıkları, yapacak işleri olmayan yaşlı insanların günlerini geçirdikleri, gençlerin basit sporları yapabildikleri, kısaca her yaş grubunda insanların ilgi alanlarına giren alanlar olmaktadır. Bu alanların düzenlenmesi, bisiklet ve koşu yollarının yapılması, yolların ve yeşil alanların oluşturulması, çevre düzenlemesinin yapılması ve küçük çaplı bazı sporların yapılması için spor aletlerinin kurulması, belli standartlar ve olası riskler dikkate alınarak yapılmaktadır. Fakat düzenli aralıklar olacak şekilde kontrol ve muayenelerinin yaptırılması gerekmektedir.

Bu arada kaldırımlar ve yürüyüş yolları da ciddiye alınacak konulardan biri olmaktadır ve insanların can güvenliği yönünden de son derece önemli bir yere sahiptir. Bunların doğru inşa edilip edilmedikleri yetkili kontrol ve muayene kuruluşları tarafından denetlenmelidir.

Çeşitli spor aktivitelerinin yapıldığı kapalı spor alanları yüzeyinin darbeleri emme gücü, çok önemli bir güvenlik özelliği olarak yer almaktadır. Ayrıca spor alanları yüzeyinin aşınmaya dayanım, yuvarlanan yüke dayanım, yangına tepki, formaldehit emisyonu, darbe dayanımı ve düzgünlük derecesi gibi birçok açıdan test ve muayenelerinin yapılması gerekmektedir.

Bir başka özel güvenlik ve hijyen koşulları gerekli olacak olan merkezler, havuzlar ve su sporu alanları olarak yer almaktadır. Bu alanlar sağlık ve güvenlik koşullarının sağlanmış olması bakımından en önemli yerlerde yerini tutmaktadır. Çeşitli güvenlik önlemleri yanında havuz suyunun mikrobiyolojik ve hijyenik test ve analizlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Nede olsa insan sağlığı söz konusudur.

Yine otel ve tatil köylerinin, işletme güvenliği bakımından her türlü riskten uzak olması ve insanların can güvenliğini tehdit altına almayacak güvenlik koşullarına sahip olması gerekmektedir. Tesislerde kullanılan asansörlerin bakımlarından, havuz ve spor alanlarının güvenliğine kadar, yangın ve güvenlik sistemlerinden mutfakların hijyenine kadar birçok bakımdan riskler ortaya atılacak faaliyetlerin kontrol ve muayenelerinin düzenli olacak şekilde yapılması gerekmektedir.

Bu nedenle çevre muayeneleri önem kazanmaktadır. Çevre muayeneleri kapsamında gerçekleştirilen başlıca muayene hizmetleri şunlardır:

  • Eğlence alanları muayeneleri
  • Park ve bahçeler muayeneleri
  • Kaldırım ve yürüyüş yolları muayeneleri
  • Spor alanları muayeneleri
  • Havuz ve su sporu alanları muayeneleri
  • Otel ve tatil köyü muayeneleri
  • Sanayi alanları muayeneleri
  • Endüstriyel üretim alanları muayeneleri
  • Radyoaktif alanların muayeneleri

Belgelendirme

Uluslararası kabul görmüş standartlarda denetim, gözetim ve belgelendirme hizmetleri veren firma ayrıca periyordik muayene, test ve kontrol hizmeti vermektedir.

Bize Ulaşın

Adres :

Merkez Mh, Gençosman Cd, No 11
Güngören - İstanbul

Telefon :

+90 (212) 702 40 00

Whatapp:

+90 (532) 281 01 42

Arama