trarzh-TWenfrdeelitfarues
TÜRCERT Akreditasyon Yelpazesini Sürekli Genişletiyor

Genel olarak akreditasyon zorunlu bir uygulama değildir. Ürün ve hizmetlerin tespit edilmiş kalite ve güvenlik koşullarına göre yeterli olup olmadığını belirlemek için yapılan test, ölçüm, analiz, muayene ve belgelendirme işlemleri genel olarak uygunluk değerlendirmesi tanımı içinde yer almaktadır.

Akreditasyon zorunlu bir uygulama değildir ancak akredite olmuş bir kuruluş tarafından, ürün veya hizmetlerin belgelendirilmiş olması, bu ürün veya hizmetlerin müşteriler tarafından güvenli olarak algılanmasına destek olmaktadır. Bu sistematik uygulama ile birlikte akreditasyon, ticari faaliyetlerde teknik engellerin ortadan kaldırılmasında çok önemli bir etkiye sahiptir.

Tanınır bir marka olma yolunda hızla ilerleyen TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş., bir yandan standardizasyon çalışmalarını ülke çapında yaygınlaştırırken, bir yandan da sahip olduğu akreditasyon yelpazesni daha da genişletmeye çalışmaktadır. Bu şekilde müşterilerine daha güvenilir ve dünya çapında geçerli belgelendirme hizmetleri vermiş olmaktadır.

Bugün için TÜRCERT’in sahip olduğu akreditasyonları sağlayan iki kuruluş bulunmaktadır:

  • UAF - United Accreditation Forundation (Amerikan Akreditasyon Kurumu)
  • ÖSAS (Österreich Spezielle Akkreditierung Service, Avusturya Özel Akreditasyon Servisi)
  • IHI ALLIANCE (International Halal Integrity Alliance, Uluslararası Helal Doğruluk İttifakı)

Bunlardan Avusturya merkezli ÖSAS akreditasyon kuruluşu, 2012 yılında kurulmuştır. Yerli ve yabancı kuruluşlara akreditasyon hizmetleri veren ÖSAS, özel bir kuruluştur ve gönüllü çalışma ilkesi faaliyet göstermektedir. Ağırlıklı olarak sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar yapmaktadır ve tamamen tarafsız ve bağımsız bir yaklaşım ile uluslararası standartlara uygunluk verecek dünyanın her yerindeki belgelendirme kuruluşlarını akredite etmektedir.

Diğer akreditasyon kuruluşu IHI ALLIANCE ise, 1991 yılında Malezya ve Suudi Arabistan’ın önderliğinde kurulmuştur. IHI ALLIANCE, dünyadaki diğer ülkelerin katılımı ile desteklenen Malezya Helal Sertifikası’nı veren kuruluştur. Diğer taraftan IHI ALLIANCE, dünya üzerinde helal pazar anlayışının bütünlüğünü korumak amacı ile belgelendirme kuruluşlarını akredite etmektedir.

Bu akreditasyonların yanı sıra TÜRCERT, akreditasyon yelpazesini sürekli geliştirmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede olmak üzere TÜRKAK, Türk Akreditasyon Kurumu’na da akreditasyon başvurusu yapılmıştır ve denetim süreci halen sürmektedir. Bu süreç tamamlandığında TÜRCERT aynı zamanda TÜRKAK’tan da akredite olmuş olacaktır.

TÜRKAK, 1999 yılında belgelendirme kuruluşlarını akredite etmek amacı ile ülkemizde kurulmuştur.

Belgelendirme

Uluslararası kabul görmüş standartlarda denetim, gözetim ve belgelendirme hizmetleri veren firma ayrıca periyordik muayene, test ve kontrol hizmeti vermektedir.

Bize Ulaşın

Adres :

Merkez Mh, Gençosman Cd, No 11
Güngören - İstanbul

Telefon :

+90 (212) 702 40 00

Whatapp:

+90 (532) 281 01 42

Arama