trarzh-TWenfrdeelitfarues
ISO 14064 NEDİR

ISO 14064, sera gazı emisyon raporlarının gönüllü olarak doğrulanmasını sağlayan uluslararası bir standarttır. Sera gazlarının izlenmesi, raporlanması ve doğrulanması konusunda düzenlenmiş zorunlu sistemlerin ortaya çıkmasından sonra bu sistemlerin dışında kalan kuruluşlarda da emisyonlarının izlenmesi ve raporlanması konusunda (ki buna sıklıkla kuruluşun karbon ayak izi denir) artan bir talep meydana gelmiştir. Kuruluşların talebine karşılık, bu gibi raporların gönüllü olarak doğrulanmasını sağlayacak uluslararası standart ISO 14064 geliştirilmiştir.

 

ISO 14064 üç bölüm halinde hazırlanmıştır:

  • Bölüm kuruluş düzeyinde sera gazı envanterlerinin tasarlanması, geliştirilmesi ve raporlanması için gerekli olan prensipleri detaylandırır. Sınırların belirlenmesi, emisyonların miktarının ölçümlenmesi ve uzaklaştırılması/tutulması ve sera gazlarının yönetilmesi adına belirli şirket işleyiş ya da faaliyetlerinin tespit edilmesi için gereklilikleri kapsar. Sera gazları envanterinin kalite yönetimi, raporlanması, iç denetimler ve kuruluşun doğrulama konusundaki sorumluluklarına dair gereklilikler de bu bölümde yer almaktadır.
  • Bölüm sera gazı projeleri ve sera gazı emisyonunun azaltılması ya da sera gazının uzaklaştırılması/tutulmasında artış sağlamak üzere özel olarak tasarlanmış projeler üzerine odaklanmaktadır. Ayrıca projelerin taban senaryolarını belirlemek ve bu belirlenen tabanlara kıyasla izleme, ölçümleme ve raporlama projelerinin performanslarına yönelik ilke ve gereklilikleri de kapsamaktadır. Böylece sera gazı projelerinin değerlendirilmesi ve doğrulanması için bir temel oluşturmaktadır.
  • Bölüm sera gazı bilgilerinin değerlendirmesini ve doğrulamasını yapanlar için ilkeler, gereklilikler ve yol gösterici bilgiler içermektedir. Kuruluşun ya da projenin sera gazı konusundaki iddialarının tam, doğru, tutarlı, şeffaf ve materyal çelişkilerinden arınmış olduğunu, süreçleri tasvir etmesiyle, hedeflenen kullanıcılara güvence verir.

 

 

 

 

Belgelendirme

Uluslararası kabul görmüş standartlarda denetim, gözetim ve belgelendirme hizmetleri veren firma ayrıca periyordik muayene, test ve kontrol hizmeti vermektedir.

Bize Ulaşın

Adres :

Merkez Mh, Gençosman Cd, No 11
Güngören - İstanbul

Telefon :

+90 (212) 702 40 00

Whatapp:

+90 (532) 281 01 42

Arama