trarzh-TWenfrdeelitfarues
ISO 22716 BELGESİ NASIL ALINIR

İşletmelerinde Kalite Yönetim Sistemi’ni kurmuş ve yöneten kozmetik firmaları için, ISO 22716 Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları Sistemi’ni kurmak ve Kalite Yönetim Sistemi ile bu sistemi entegre etmek çok kolay olacaktır. Çünkü temelinde benzer satandartlar bulunmaktadır. Bir kere ISO 22716 Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları Sistemi’nde, diğer ISO standartlarında olduğu gibi, gibi işlevsel bir doküman yönetim sistemi kurulmuş olmalıdır.

Yine Kalite Yönetim Sistemi’nin gereği olarak, firmada, çalışanların görev tanımlarının net olarak açıklanmış olması, sorumluluklarının açık olarak tanımlanmış olması, çalışanların iyi eğitim almış olmaları, konularında yetkin olmaları ve firma üst yönetiminin güçlü olması aranan temel niteliklerdir. Güvenli üretim ancak bu özelliklerde bir kuruluşta gerçekleştirilebilir. Üretimin farklı aşamalarında, karantina, serbest bırakma, ürün reddetme gibi temel kararların kimin tarafından verileceği, hata kontrolü, denetim, gözetim, değişim kontrolü ve iç denetim konularının hangi çalışanların görev alanına gireceği, mutlaka belirlenmiş ve dokümante edilmiş olmalıdır. Ayrıca firma içinde bütün bunlar duyurulmuş olmalıdır. Kalite standartlarının bir gereği olarak, çalışanların firma içinde, ikinci ve üçüncü taraflarla iletişim yöntemleri her seviyede çalışan için tespit edilmiş olmalıdır. Bu sayılanlar, ISO 22716 standardının organizasyona yönelik gerekleridir. Ama bunu dışında kullanılan makineler, ekipmanlar ve tesislere yönelik gereklerin de doğru ve işlevsel olarak tespit edilmiş olması gerekir. Ayrıca üretimin gerçekleştirilmesi ve malzeme yönetimi ile ilgili süreçler ve uygulama talimatları dokümante edilmiş olmalıdır.  ISO 22716 standardı firmada kurulurken bir diğer dikkat edilecek nokta, üretimde meydana gelen sapmalar, kullanıcılardan gelen şikayetler ve zorunlu durumlarda ürünün geri çağrılmasına yönelik iş akışlarının belirlenmesidir.

Belgelendirme

Uluslararası kabul görmüş standartlarda denetim, gözetim ve belgelendirme hizmetleri veren firma ayrıca periyordik muayene, test ve kontrol hizmeti vermektedir.

Bize Ulaşın

Adres :

Merkez Mh, Gençosman Cd, No 11
Güngören - İstanbul

Telefon :

+90 (212) 702 40 00

Whatapp:

+90 (532) 281 01 42

Arama