trarzh-TWenfrdeelitfarues
Endüstriyel Testler

Sanayinin çeşitli sektörlerinde farklı faaliyet dallarının her zaman endüstriyel testlere ihtiyacı olmaktadır. Bu hem ürün kalitesini temin etmek hem de pazarda rakiplere üstünlük sağlamak açısından önemlidir.

Örneğin otomotiv sektörü. Çeşitli siyasal ve ekonomik krizler yüzünden sürekli iniş çıkışlar yaşayan bu sektörün, her ne şekilde olursa olsun hatalı üretime, kalitesiz üretime ve müşteri memnuniyetsizliği yaratacak problemlere tahammülü yoktur. Bu sektör için çeşitli ülkelerden büyük üretici firmalar, Amerikan QS 9000 standardı, Alman VDA 6.1 standardı, Fransız EAQF 9000 standardı ve İtalyan AVSQ 9000 standardı gibi standartlar geliştirmişlerdir. Ancak bu farklı yapıyı ortadan kaldırmak ve üretici ve tedarikçi firmalar arasında uluslararası bir dil oluşturmak amacı ile daha sonra Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından ISO 16949 standardı hazırlanmış ve 2002 yılında yayınlanmıştır. Bu standart ülkemizde de TSE tarafından TSE ISO/TS 16949 Kalite yönetim sistemleri - Otomotiv üretimi ve ilgili yedek parça üreticisi kuruluşlar için ISO 9001:2008’in uygulanmasına dair özel şartlar adıyla yayınlanmıştır.

Benzer şekilde inşaat malzemeleri ve yapı malzemeleri sektörlerinde de gerekli standartlar yayınlanmış ve üretici firmaların uluslararası alanda kabul gören kriterler ve yöntemler çerçevesinde faaliyet göstermeleri sağlanmıştır. Bu konuda test ve muayene kuruluşları, fizibilite çalışmalarından risk değerlendirme çalışmalarına kadar, kullanılan malzemelerin ve ortaya çıkan işin uygunluk ve yeterlik testlerine kadar bir dizi testler yapmaktadır. Örneğin hem ilgili standartların belirlediği kriterlere hem de yasal düzenlemelerin getirdiği sınırlamalara uygun olup olmadığını belirlemek açısından beton blok ve tuğla analizleri de yapılmaktadır. Bunlar gibi birçok yapı malzemesinin üretim yöntemleri ve süreçleri bunların performansını etkilemektedir. Tedarikçi firmalardan sağlanan malzemelerin daha kaynağında kontrol edilmesi, inşaat firmalarına zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır.

Bunlar gibi daha birçok endüstriyel testler yapılmaktadır. İklimlendirme testleri veya titreşim dayanım testleri de bunlar arasındadır. Bu kapsamda örneğin hızlandırılmış yaşlandırma testleri de yapılmaktadır. Bu testler için özel olarak tasarlanmış cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar yağmur, kar, çiy veya güneş ışığı gibi hava koşullarının yol açtığı hasarı çok daha kısa sürede oluşturmakta ve malzemelerin bu koşullara dayanıklı olup olmadığı test edilmektedir.

Kısaca endüstriyel testler yapmak için güçlü bir teknolojik altyapıya ve deneyimli ve eğitimli uzmanlara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu konular yatırım gerektiren konulardır ve test ve muayene konusunda bu piyasada var olabilmek için bu yatırımları yapmak gerekmektedir.

Bunun yanı sıra bu testleri gerçekleştirecek kuruluşların TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardına uygun olarak bir akreditasyon kuruluşundan akredite olmaları gerekmektedir.

Endüstriyel testler kapsamında gerçekleştirilen başlıca testler şunlardır:

  • Otomotiv testleri
  • İklimlendirme testleri
  • Yapı malzemeleri testleri
  • Titreşim dayanım testleri
  • Cam mukavemet testleri
  • Hidrostatik basınç testleri
  • UV hızlı yaşlandırma testleri
  • İnşaat malzemeleri testleri

 

Belgelendirme

Uluslararası kabul görmüş standartlarda denetim, gözetim ve belgelendirme hizmetleri veren firma ayrıca periyordik muayene, test ve kontrol hizmeti vermektedir.

Bize Ulaşın

Adres :

Merkez Mh, Gençosman Cd, No 11
Güngören - İstanbul

Telefon :

+90 (212) 702 40 00

Whatapp:

+90 (532) 281 01 42

Arama